петак, 3. децембар 2010.

Solarna energija

Primena solarne energije za zagrevanje sanitarne vode u stambenim kućama, hotelima, restoranima, domovima za učenike i stara lica kao i u sportskim objektima je pored primene toplotnih pumpi najisplativiji način korišćenja obnovljivih izvora energije.
Investicija se isplaćuje u periodu od 2 do 4 godine. Brzina otplate je veća ukoliko je veća potrošnja tople vode.

Naši kolektori su najsavremenije konstrukcije i sastoje se od vakuumskih staklenih cevi u kojima je smešten apsorber sunčevog zračenja. Vakuumom je postignuta maksimalna termička izolacija absorbera što dovodi do toga da se velika efikasnost ostvaruje u hladnim sunčanim danima i pri slabijem osunčanju. Efikasnost vakuumskih kolektora je na godišnjem nivou veća za 30 do 40% u odnosu na ravne pločaste kolektore iste absorbcione površine.



Kompleti opreme za solarno zagrevanje sanitarne vode sastoje se od kolektora, bojlera, elektronskog diferencijalnog termostata, cirkulacione pumpe i svog ostalog potrebnog pribora. Za instalaciju sistema potrebno je dodati samo bakarne cevi, termičku izolaciju za njih i nosačeza učvršćivanje na krovu ili posebnu konstrukciju.

Montaža može da se izvrši na kosom ili ravnom krovu kao i na posebno napravljenoj konstrukciji kada jezbog položaja prema suncu to povoljnije.

Solarni kolektori mogu da se koriste i za zagrevanje bazenske vode čime se produžava sezona upotrebe otvoreniih bazena.

Svi bojleri su opremljeni električnim grejačem i sa jednim ili dva izmenjivača toplote.
Ukoliko se planira da se u grejnoj sezoni bojler zagreva iz nekog sistema za zagrevanje prostora
(gas, nafta ili čvrsta goriva) potrebno je da se obezbedi bo
jler sa dva izmenjivača toplote.

Na raspolaganju imamo sledeću opremu:


Kompleti sadrže: cirkulacionu pumpu, manometar i termometar, ekspanzionu posudu, termodiferencijalni termostat, glikol i ostali pribor za povezivanje i montažu.



Vetrenjače

Vetrogeneratori malih snaga su od 300 W do 20 kW. Njihova najčešća primena je za napajanje električnom energijom individualnih objekata za stanovanje ili odmor kao i u telekomunikacijama za napajanje raznih repetitora ili stanica mobilne telefonije. Vetrogenera-tori malih snaga do 5 kW se prvenstveno kori-ste za punjenje akumulatora. Veći generatori se obično priključuju na elektrodistributivnu mrežu. Za određene primene može se koristiti jednosmema struja direktno iz akumu-latora, a mnogo češće se pomoću pretvarača jednosmerna struja se pretvara u neizmeničnu napona 230V.

Mi smo specijalizovani za nabavku, postavljanje, održavanje i kontrolu malih vetrogeneratora. Na raspolaganju imamo vetrogeneratore čije se karakteristike prikazane u tabeli.





Toplotne pumpe

Toplotne pumpe su uređaji koji prenose toplotnu energiju iz jednog prostora u drugi.

Primena toplotnih pumpi tipa voda-voda u sistemima za grejanje i hlađenje prostora zasniva se na tome da se niskotemperaturna energija iz zemljišta ili podzemnih voda prenosi u prostor koji grejemo. U režimu hlađenja energija se iz prostora koji hladimo prenosi u podzemne vode.

Toplotne pumpe tipa vazduh-voda u režimu grejanja uzimaju energiju iz spoljašnjeg vazduha i predaju je vodi koja cirkuliše u sisteme prostora koji grejemo. Na taj način se troši samo 30% električne energije, a 70% je preuzeta i preneta energija iz zemlje, vode ili vazduha.

Toplotne pumpe su idealne za niskotemperaturne primene gde je najzastupljenije
podno grejanje koje pruža višestruke koristi.

- Nema neprijatnog strujanja vazduha ni u režimu grejanja ni u režimu hlađenja.
- Temperatura u svim delovima prostora je ujednačena i to od poda do plafona.
- Velika toplotna inercija poda omogućuje da se sistem koristi kao termoakumulator pri čemu se vreme grejanja odnosno punjenja akumulatora može koristiti u periodu niže tarife električne energije.
- Ušteda energije je 70% jer se troši i plaća samo 30% električne energije za prenos iz podzemnih voda ili vazduha.
- Podno grejanje omogućava izuzetnu ugodnost i prijatan osećaj toplote u odnosu na druge izvore toplote sa istom temperaturom vazduha.

Toplotne pumpe VODA - VODA


Toplotne pumpe za bazene tipa vazduh - voda


среда, 1. децембар 2010.

Najčešće postavljana pitanja u vezi sa primenom toplotne pumpe

P. –Koliko je efikasna toplotna pumpa na bazi geotermalne energije?

O. –Savremene toplotne pumpe su vrlo energetski efikasne. Za svaki uloženi kilovat električne energije toplotna pumpa isporuči u objekat koji se greje oko 4 kW.

P. –Kako ja pre nisam čuo nešto više o toplotnim pumpama? Da li su one u suštini novo rešenje?

O. –Toplotne pumpe se sve više sreću u USA, Kanadi i severnim delovima Evrope. Tehničko i principijelno rešenje toplotnih pumpi poznato je više od 50 godina, ali se sve prošlo vreme radilo na njihovom unaprešenju efikasnosti i pouzdanosti. Do sada su se potvrdili kao prihvatljivi odnos cena/efikasnost, nepostojanje negativnih efekata po okolinu i adekvatna zamena za dosadašnje klasične sisteme grejanja.

P. –Koliko su veliki ovi pojedinačni uređaji?

O. –Tipične toplotne pumpe koja se primenjuje u porodične kuće su veličine kao malo veći friđider.

P. –Može li toplotna pumpa da snabdeva kuću toplom vodom?

O. –Da. Neke toplotne pumpe za kućnu upotrebu su u stanju da obezbeđuju toplu vodu ali je obično potrebno dodatno dogrevanje te vode.

P. –Da li toplotna pumpa obezbeđuje i hlađenje?

O. –Da. Toplotna pumpa može da radi u režimu grejanja ili u režimu hlađenje. Za hlađenje je obično potrebno imati instalaciju u objektu sa fencoil uređajima.

P. –Kakav priključak električne energije je potreban za toplotnu pumpu?

O. –Potreban je standardan priključak, monofazni ili trofazni, zavisno od angažovane snage.

P. –Da li je sistem sa toplotnom pumpom pogodan za sisteme sa podnim grejanjem?

O. –Da. Toplotna pumpa je idealna za grejanje objekata sa nižim temperaturama kao što to zahteva podno grejanje. Inače sa toplotnom pumpom se može na strani korisnika proizvoditi temperatura 45°C do 50°C.

P. –Može li se grejanje toplotnom pumpom uspešno primeniti za grejanje kuće sa radijatorima?

O. –Da, svakako. Jedino treba imati na umu da toplotna pumpa isporučuje korisniku zagrejanu vodu temperature 45°C do 50°C pa je potrebno da su radijatori nešto veći nego obično. Na tržištu su rasprostranjeni radijatori sa većom izlaznom snagom koji se uspešno mogu primeniti sa toplotnom pumpom.

P. –Gde je pogodno mesto za instaliranje toplotne pumpe?

O. –Toplotna pumpa može biti instalirana gde je funkcionalno naj povoljnije sa aspekta veze prema korisničkoj mreži (radijatori, podno grejanje, fenkoil),sa jedne strane i sa druge strane pogodno za vezu prema geotermalnoj mreži. To mesto može biti podrum, garaža, posebno dograđen pomoćni objekat ili slično. Toplotna pumpa ne zahteva dimnjak niti posebne ventilacione kanale.

P. –Na mom placu nema uslova za kopanje tranšeja za smeštaj cevi. Da li to znači da nema uslova za primenu toplotne pumpe?

O. –Umesto tranšeja za koje nema uslova odnosno mesta, može biti primenjen sistem sa vertikalnim bušotinama.

P. –Kolike treba da su velike tranšeje?

O. –Za slučaj samo grejanja, tipična instalacija za novosagrađenu kuću sa kvalitetnom termičkom izolacijom, zahteva dve tranšeje, svaka širine 30 do 40cm i dužine 40 do 50 metara i dubine oko 180cm. Tranšeje nogu biti pravolinijske ili krivolinijske i međusobno razmaknute najmanje 5 metara.
Tranšeje mogu biti pod nagibom ako to kofiguracija terena nalaže. Ako je mreža cevi pod zemljom viša od toplotne pumpe, treba obezbediti sistem za odzračivanje instalacije.

P. –Moj plac je prilično podvodan odnosno vlažan, i da li je kao takav pogodan za toplotnu pumpu?

O. –Vlažno zemljište je zbog bolje toplotne provodljivosti pogodnije za primenu toplotne pumpe od suvog.

P. –Da li su toplotne pumpe bilo po kom osnovu opasne? Kako stoje stvari s aservisiranjem i popravkama?

O. –Ne postoji opasnost od emisije gasova ili drugih materija, jer ih i nema. Ne postoji rezervoar sa nekim. Ne postoji potreba za obaveznim periodičnim servisom, a eventualne popravke se svode na otklanjanje neispravnosti na rashladnom sistemu.

P. –Da li je sistem sa toplotnom pumpom skup?

O. –Cena koštanja instalacije sistema sa toplotnom pumpom nešto malo je viša od cene koštanja instalacije na gas ili naftu. Uprkos nešto višoj ceni na početku, predstoji ceo period eksploatacije u kome se plaća znatno niža cena za ukupnu isporučenu toplotnu energiju. Pred toga skoro da nema troškova servisa a troškovi popravki su izrazito mali. Zaključak je da je sistem sa toplotnom pumpom jeftiniji od drugih konvencionalnih sistema, pogotovu ako se razmatra period eksploatacije duži od 3 godine. Pored toga isti sistem sa toplotnom pumpom ima funkciju grejanja i hlađenja.

Dali Vam je dojadilo da plaćate visoke račune za plin ili grejanje ? Mislite da nema pomoći ?

Momentalni koraci koje možete preduzeti pri uštedi energije !

Prvi korak ka uštedi je razmišljnje o zameni svih sijalica u domaćinstvu novim štedljivim bilo da živite u kući ili u stanu.
Evo nekoliko brzih informacija šta treba znati o štedljivim sijalicama.
Štedljive sijalice omogučuju 6 do 8 puta manju potrošnju električne energije sa istom količinom svetla u prostoriji.
U kineskim radnjama su jeftinije ali lošijeg kvaliteta sa Većim brojem Kelvina 6400 što u prevodu znači da je svetlo belo . Manji broj npr. 2700 Kelvina označava žuto svetlo slično običnim kruškastim sijalicama.
NPR. Štedljiva sijalica koja osvetljava jačinom sijalice od 105w koristi električnu energiju od 13w .
Tako da za stan nije malo samo od uštede zamenom sijalica a kamoli za kuću